OPETH - The Last Will And Testament
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
ANTIMATTER, dieťa Duncana Pattersona, ktorý sa výrazne podpísal pod tvorbu britských post-doomerov ANATHEMA, sa má čulo k životu. Po rozchode s bratmi Cavanaghovcami a spol. vydal Duncan dva albumy. Prekvapivo priemerný a nevýrazný „Saviour“ a v mojich očiach a ušiach vydarenejší „Lights Out“. Medzi nimi zapadnuté, ale o to zaujímavejšie, je recenzované dielko, živák zaznamenaný vo francúzskom Lille v piaty októbrový deň roku 2002...
Čo túto dosku robí interesantnou, je fakt, že ide tak trochu o unplugged ANATHEMY. Kmeňová dvojica ANTIMATTER v zložení Patterson – Moss je totiž na rozdiel od zvukovo opulentných štúdioviek doplnená iba prekvapujúcim hosťom, Dannym Cavanaghom (ku ktorej kapele patrí snáď uvádzať netreba). Trio obsluhujúce gitary (Cavanagh, Moss), basu (Patterson) a klavír (Cavanagh) sa v symbióze s kvalitným vokálom Michaela Mossa postaralo o prekvapivo na dreň osekané verzie skladieb z debutu „antihmoty“, obohatené trojicou pochádzajúcou z „Alternative 4“ a jedným kusom z „Eternity“, teda z albumov z portfólia Duncanovho predošlého pôsobiska.
Celý koncert je hrubým, neupravovaným low-cost záznamom z mixpultu, napriek tomu je zvuk znesiteľný, čistý (až na pochopiteľne potlačený potlesk publika, ktorý však dodáva nahrávke punc komornosti, príjemnej „malosti“ a autenticity). Dominantou je Mossov kvalitný, čistý spev (z času na čas zdvojený Dannym), hra gitár je oprostená od efektov a klávesové party sú zjednodušené na síce menej pompézny, ale o to naliehavejší a krehký zvuk piana.
Po úvodnej, bolestnej a minimalistickej „Lost Control“ sa v pätici skladieb zo spomínaného „Saviour“ nálada posunie do klasického, aj keď trochu ponurejšieho, „nezapojeného“ rockového štýlu, a odhaľuje, že moderný zvukový háv ich štúdiovej verzie je možno zbytočným flitrom, ktorého trblietanie len odpútava pozornosť od výborne vystavanej, v dobrom slova zmysle pesničkovej štruktúry. „Over Your Shoulder“ je middle-of-the-road gitarovka, „Psalms“ si napriek akustickému šatu zachoval pôsobivú trip-hopovú atmosféru, „Going Nowhere“ zabrúsi až kamsi do folku a „Saviour“ sa od GARBAGE evokujúcej polohy z albumu vzdialil na míle, bez toho, aby pri prearanžovaní utrpel akúkoľvek úhonu.
„Live @ K13“ určite nie je šokom v žiadnom slova zmysle, je „len“ jedným z tých vzácnych živákov, ktoré dokonale prenášajú náladu zo živej interpretácie na poslucháča jej záznamu, nesnažiac sa o ilúziu na koncerte beztak ťažko dosiahnuteľnej dokonalosti. Zdá sa, že Duncan Patterson našiel dokonalý priestor na sebarealizáciu v nehvieznom ANTIMATTER, brázdiacom zapadnuté kluby – a to je len dobre. Napriek tomu, po doznení tichých „Destiny“ a „Eternity part III“ jeho odchod z ANATHEMY trochu zamrzí...
(fotografie pochádzajú z antimatter.free.fr)
„Live @ K13“ určite nie je šokom v žiadnom slova zmysle, je „len“ jedným z tých vzácnych živákov, ktoré dokonale prenášajú náladu zo živej interpretácie na poslucháča jej záznamu, nesnažiac sa o ilúziu na koncerte beztak ťažko dosiahnuteľnej dokonalosti. Zdá sa, že Duncan Patterson našiel dokonalý priestor na sebarealizáciu v nehvieznom ANTIMATTER, brázdiacom zapadnuté kluby – a to je len dobre.
7,5 / 10
Michael Moss
- dvanásťstrunná gitara
Duncan Patterson
- basgitara
Danny Cavanagh
- piano, gitara, spev
Black Market Enlightenment (2018)
Live Between The Earth & Clouds (2017)
Welcome To The Machine (single) (2016)
The Judas Table (2015)
Too Late (single) (2014)
Fear Of A Unique Identity (2012)
Alternative Matter (2010)
Live@an Club (2009)
Leaving Eden (2007)
Planetary Confinement (2005)
Unreleased 1998 - 2003 (2004)
Lights Out (2003)
Live @ K13 (2003)
Saviour (2001)
nezne pohladenie.
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Aktuální EP ukazuje dvě tváře současně. Zprvu klasický symfonický patos, pak ovšem skladby „200 Years“ a „Live The Tale“, které se bez sborových refrénů obejdou, a hned je to o třídu lepší. Tudy vede cesta z tvůrčí smyčky a bezradnosti posledních alb.
Je to úplne posledný album THE CURE? Dôstojnejší odchod si neviem predstaviť. Spočiatku nenápadný album si ma postupne omotal melancholickou atmosférou. Hustý oblak hmly, z ktorej sa mi nechce hľadať cestu von. ,,Disintegration" pre toto desaťročie.
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.